ISO 45001: Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı

ISO 45001 yeni İş Sağlığı ve Güvenliği (OH&S) yönetimi uluslararası standardıdır ve mevcut OHSAS 18001 standardının yerini alacaktır.

ISO 45001 standardı İş Sağlığı ve Güvenliği yönetimini ve sürekli iyileştirmeyi kuruluşların merkezine taşıyacaktır. Bu yeni standart kuruluşların İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemlerini stratejik yönelimlerine paralel hale getirmeleri ve sağlık ve güvenlik performans ve süreçlerini geliştirmeye daha fazla odaklanmaları için bir fırsattır.

ISO 45001 Bilgi Formu

OHSAS 18001 standardının yerini ISO 45001 alıyor. Yeni standart ile ilgili temel bilgilere ulaşmak için aşağıdaki link’i tıklayarak bilgi formunu indirin.

Neden ISO 45001?

Artan uluslararası ticaret ile birlikte yeni sağlık ve güvenlik sorunları ortaya çıkıyor ve bu da global iş dünyasındaki beklentileri karşılamak ve iş yerinde sağlık ve güvenlik için çıtayı yükseltmek amacıyla kullanılacak bir uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemi standardına duyulan gereksinimi artırıyor. Bu nedenle ISO her büyüklükteki, sektördeki ya da konumdaki kuruluşlar için geçerli bir uluslararası standart geliştirdi.

ISO 45001 geliştirilirken temel alınan OHSAS 18001 ile karşılaştırıldığında, ISO 45001 açık ve iyileştirilmiş gereksinimler ve maddeler içermektedir. ISO 45001 standardının ana hedeflerinden biri de, çalışanları ve temsilcilerini İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sisteminin merkezine entegre etmektir. ISO 45001 standardı, kuruluşların sağlık ve güvenlik risklerini öngörerek, uyum sağlayarak ve bu alandaki ihtiyaçlara cevap vererek değişime ayak uydurma güçlerini arttırmalarını sağlayacaktır.

Diğer avantajları arasında şunlar bulunmaktadır:

  • ISO 9001 (Kalite Yönetimi) ve ISO 14001 (Çevre Yönetimi) gibi diğer ISO standartlarıyla daha kolay entegrasyon imkanı sağlayacaktır.
  • Üst yönetimin katılımı kuruluş genelinde daha büyük bağlılığa ve ortak sağlık ve güvenlik sorumluluğuna öncülük edecektir
  • Düzenli risk yönetimiyle kuruluşlar tehlike ve riskleri azaltacaktır
  • Hedefler ve stratejik planlar konusunda netlik sağlayan "Kuruluşun Ortamı" kavramıyla birlikte, kuruluşlar dahili ve harici faktörleri daha iyi anlayacaktır
  • Dış kaynaklar, yükleniciler ve tedarik düzenlemelerinin yönetim süreci daha açıkça tanımlanacak ve bu da risklerin azaltılması ve verimliliğin artırılmasıyla sonuçlanacaktır.

Nasıl yardımcı olabiliriz

  • Denetim: İkinci ya da üçüncü taraf bağımsız denetim hizmetleri 
  • Gap Analizi: Mevcut durum analizi ziyaretleri
  • Belgelendirme: Uluslararası akreditasyon kuruluşlarından alınmış yetki ile belgelendirme hizmeti
  • Eğitim: İhtiyaçlarınıza göre tasarlanmış, kurum içi ya da genel katılıma açık eğitimler

Lloyd's Register size özel çözümler sunar. Gereksinimlerinize en uygun seçeneği seçin:

ISO 45001 - Migration Pack New

 ISO 45001 - Implementation Pack New Implementation Pack