FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

FSSC 22000 nedir?

Gıda Güvenliği Belgelendirmesi Vakfı tarafından oluşturulan FSSC 22000, gıda tedarik zinciri boyunca, gıda güvenliği risk yönetimine yönelik yepyeni bir yaklaşımı temsil etmektedir. FSSC 22000, küresel gıda güvenliği yönetimi standardı ISO 22000 üzerine temellendirilmiş tam bir belgelendirme sistemidir. Bununla beraber PRPler için sektöre özel teknik spesifikasyonlarla ve Küresel Gıda Güvenliği Girişimi gereklilikleriyle de bağlantılıdır (örn. PAS 220/ISO 22002-1 ya da PAS 223).

FSSC 22000’yi kimler kullanabilir?

FSSC 22000 bulunduğu bölgeye ve çapına bakılmaksızın, büyük ya da küçük tüm gıda ürünü, gıda içeriği ve ambalaj malzemesi üreticilerine uygulanmak üzere tasarlanmıştır.

FSSC 22000 kuruluşunuz için neden önemlidir?

Etkin yönetim sistemleri ve bağımsız belgelendirme, başarılı bir gıda güvenliği kültürü adına önemli iki yön verici unsurdur. FSSC 22000, gıda güvenliği standartlarının uluslar arası bir boyutta uyumlaştırılmasını ve şeffaflaştırılmasını amacıyla tasarlanmıştır. Uluslar arası olarak tanınmış FSSC 22000 şemsiyesi altında bütün süreç ağınız, süreç temelli yaklaşım aracılığı ile denetlenir, gözlemlenir ve birbiriyle etkileşim halinde olan süreçler sistematik olarak belirlenir ve yönetilir. Böylece:

  • Yüksek kalitede gıda güvenliği denetimleri teknik uzmanlığa ve derinlemesine gıda sektörü bilgisine sahip LRQA denetçileri tarafından gerçekleştirilirç
  • Bütüne yönelik bakış açısıyla sistematik belirlemeler ve birbirinden etkilenen süreçlerin daha iyi yönetilmesi sağlanır.
  • Sistem ve süreçlerinizin Sürekli Gelişimi sağlanır.
  • Endüstri çapındaki gıda güvenliği standart ve sistemlerinden kolay bir geçiş sağlanır.
  • FSSC 22000 belgelendirme sürecinin her aşamasında, iyi iletişim aracılığı ile şeffaflık sağlamanın önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle müşteriler ve idari kuruluşlarla beraber çalışıyor ve ortaya konulabilecekler konusunda tüm tarafların net beklentilere sahip olmalarını sağlıyoruz.