AS 9100 Havacılık ve Uzay Sektörü Kalite Standardı

AS 9100 nedir?

AS 9100, Uluslararası Kalite Grubu Havacılık ve Uzay Sanayisi tarafından geliştirilmiş bir Kalite Yönetim Sistemi Standardı’dır ve ISO 9001 üzerine temellendirilmiş olmakla beraber, havacılık, uzay ve savunma endüstrilerine özgü ekler ve yorumlar içermektedir. AS 9100’le ilişkili bazı standartlar mevcuttur. Bunlar arasında tamir ve bakım kuruluşları için tasarlanan 9110 ve distribütör hissedarları için tasarlanan 9120 yer almaktadır. 9100 standardı Amerika’da ‘AS 9100’ olarak, Avrupa’da ‘EN 9100’ Asya Pasifik’te ise ‘JIS Q 9100’ olarak yayınlanmıştır.

AS 9100/9110/9120 kuruluşunuz için neden önem taşımaktadır?

9100/9110/9120 belgelendirmelerine sahip olmak ürün ve hizmetlerinizin, havacılık, uzay ve savunma sektörlerinin talepkâr beklentilerini ve standartlarını karşıladığına dair kanıt oluşturacaktır. Bu sizin uluslararası fikir birliğine varılmış ve tanınmış uygulamalara uygun olarak hareket ettiğinizi gösterecektir ve uluslararası kontratlar oluşturmak konusunda vazgeçilmez bir önem taşımaktadır. Faydaları arasında:

 • Havacılık, uzay ve savunma sektörlerinde, uluslararası fikir birliğine varılmış ve tanınmış kalite yönetim sistemi uygulamaları
 • Çevrimiçi Havacılık ve Uzay Sanayisi Tedarikçi Bilgilendirme Sistemi veri bankası, OASIS’e (Online Aerospace Supplier Information System) dahil olma konusunda uygunluk
 • Dünya çapındaki müşteri ve tedarikçilerle iş yapabilmek adına ortak bir dil
 • Arttırılmış verimlilik ve etkinlik.
 • Kalitede sürekli ve sistemli gelişim sağlayacak bir model
 • Müşteri ve diğer paydaşlara mükemmeli sunmak adına bir model yer almaktadır

LRQA Business Assurance Yaklaşımı ile AS 9100/9110/9120’nin faydaları

LRQA Business Assurance yaklaşımı, denetimlerimizin işiniz için önem teşkil eden nokta ve sorunlara odaklanmasını temin eder. LRQA denetçileri sektörlerinde uzman kişiler olup, işinizin gereksinimlerini anlayarak sisteminizin etkili ve sağlam olarak değerlendirilmesine olanak sağlar. LRQA Business Assurance yaklaşımı ile gerçekleştirilen denetim sonrası hak kazanılan bir 9100/9110/9120 belgesi, kalite ve sürekli gelişime net ve şeffaf bir bağlılığınız olduğunu gösterir.

 • Rekabet avantajı  - ürün, süreç ve hizmet kalitenizi geliştirerek daha yüksek düzeylerde müşteri tatmini, geliştirilmiş verimlilik ve etkinlik düzeylerine ulaşın
 • Sürekli gelişim  -sunduğumuz hizmetler, performansınızı geliştirmeye, risk düzeyini indirgemeye, atıkları azaltmaya ve kurumunuzun sürekli gelişim kavramı ile tanışmasına yardımcı olur.
 • Büyüme ve Pazar payı  - tedarik zincirinizin tamamının kalite düzeyini geliştirerek, müşterilerinize daha fazla güven sağlamanıza, yeni pazar fırsatları geliştirmenize ve yeni işler kazanmanıza yardımcı oluyoruz.
 • Bağlılığınızı göstermek  - LRQA ile işbirliği içinde olmak kalite taahhüdünüzün açık bir göstergesidir. Yönetim sistemleri denetimleri, belgelendirme ve eğitim hizmetlerinde pazar lideri olan şirketimiz dünyanın yarısından fazlasında başta gelen 200 şirketin belgelendirme sağlama konusundaki tercihidir.
 • Sektör uzmanlığı - Havacılık ve uzay sanayisinde en büyük isimlerden bazıları bizim müşterimizdir. Bu sayede havacılık ve uzay sanayisinde yer alan en iyi uygulamalardan faydalanmanızı sağlayabiliriz.